Park area, hotel Rixos
Rixos Prykarpattya
відпочинок в парку, готель Ріксос
Отельный комплекс Риксос Прикарпатье
номер готелю Ріксос
Мейер-терапия
Програма Майер терапії, готель Ріксос
Игра в русский бильярд, отель Риксос
Гідро масаж, готель Ріксос Прикарпаття
Конференц-зал в готелі Ріксос Прикарпатя
ключ от номера, отель Риксос
Ресторан Европейской кухни, Риксос Прикарпатье
Вестибюль отеля, Риксос Пркарпатье
the hotel territory of Rixos Prykarpattya
Блог
Традиції святкування Різдва в Україні
celendar
4.01.2023

Різдво – це одне із найулюбленіших свят українців, адже з ним пов’язано багато цікавих обрядів. Цього дня народився Спаситель – Ісус Христос, після чого відбулося єднання людини з Богом. На Різдво за великим столом разом збирається родина. Усі їдять смачні страви, співають колядки та насолоджуються теплою атмосферою.

Дата святкування Різдва дещо відрізняється у представників різних конфесій. Православні українці традиційно відзначають його 7 січня, а представники католицької та протестантської церкви – 25 грудня. В останні роки спостерігається тенденція переходу до святкування Різдва виключно 25 грудня – за григоріанським календарем. Різдво передує суворий піст, що триває 40 днів. Закінчується він у Святвечір – вечір перед великим святом.

Що готують на свято?

Святий вечір традиційно святкується 24 грудня та 6 січня. Вся сім’я збирається за столом, де обов’язково має бути 12 пісних страв. Таке число обрано не дарма, адже цього року саме стільки місяців. Є інша версія – страв роблять 12 через те, що така кількість апостолів була у Христа.

Пісні страви не повинні містити м’ясо, жир, сало, молоко та яйця. Тому на свято Різдва традиційно готують такі страви:

  • Кутя. Це найголовніша страва, що готується із пшениці. Для смаку до нього додають мак, волоські горіхи, мед, родзинки.
  • Узвар. Напій, який виготовляють із сухофруктів.
  • Голубці з рисом та грибами. Оскільки страви мають бути пісними, м’ясо в голубці класти не можна.
  • Вареники. Найбільш популярні начинки – картопля, тушкована капуста, гриби, сир або вишня.
  • Пісний борщ. Зазвичай його готують із чорносливом та грибами, але обов’язково без м’яса.
  • Січеники з гороху. Є своєрідними котлетами з гороху.
  • Смажена чи запечена риба. Запікають її з грибами, цибулею, гірчицею та олією.
  • Салат. Найбільш популярним є салат з огірків, кислої капусти та цибулі.
  • Пісні деруни. Це млинці з перетертої картоплі з цибулею та часником.
  • Тушкована капуста з грибами. Готується з квашеної капусти та печериць.

Також незмінною складовою трапези є хліб. Він має бути випечений руками господині будинку в день подачі його на стіл.

Як українці святкують Різдво?

До 6 січня господині повинні обов’язково забратися в будинку та оновити всі знаряддя праці. Також потрібно зробити запаси на зиму – купити дрова, борошно, мед та інші продукти. Ікони в будинку прикрасити новими рушниками та зеленню.

Святий вечір – це невід’ємна частина великого свята. Уся родина цього вечора має бути вдома і зібратися разом за трапезою. У жодному разі не можна лаятися і поганословити. Діти мають бути слухняними і допомагати дорослим. Не можна важко працювати, займатися рукоділлям або звичайними домашніми справами.

За стіл усі сідають із появою першої зірки. Адже саме Віфлеємська зірка колись вказала на те, що народився Ісус Христос. Починають трапезу з молитви та запалення свічки, а також благословення вечері. Ця місія приділяється главі сімейства.

Вранці 7 січня, коли настає Різдво, люди вітають одне одного зі святом. На фразу Христос народився! відповідають словами «Славимо його!». Цього дня всі бажаючі йдуть до церкви помолитись. А також відвідують своїх родичів, щоб привітати їх із народженням Христа. Піст закінчується, тому знову дозволяється вживати м’ясні страви.

Традиції на Різдво в Україні

Святкування Різдва пов’язане з безліччю традицій, які люблять і дорослі, і діти. Про них треба розповісти докладніше. Дуже важлива та непорушна традиція – це колядування. Люди різного віку збираються до груп і ходять будинками. Вони носять із собою велику зірку на ціпку, що символізує Віфлеємську. У господарів вони обов’язково просять дозволу заколядувати. Отримавши цей дозвіл, вони співають пісні із приємними побажаннями господарям. За це колядники отримують різні ласощі та гроші.

Раніше колядували виключно дорослі хлопці. Але сьогодні обмежень немає – це роблять і дорослі, і молодь, і діти обох статей. Хазяям не варто ігнорувати колядників і не відчиняти їм двері. Такий вчинок може спричинити невдачу цілий рік. А якщо відчинити двері та віддячити хлопцям за старання, це відведе від будинку нечисту силу.

До найвідоміших традицій належить і вертеп. Так називають пересувний ляльковий театр, де раніше показували вистави. Через театральне дійство відбувалося прославлення Бога. Сцена вертепу прикрашалася, а ззаду містилася ікона Пресвятої Богородиці з Немовлям Христом. Усередині вертепу малювали зірки у вікнах, а також хрести.

Самі ляльки були досить простими. Їх формували з дерева та одягали на них одяг зі шматочків тканини різних кольорів. Через вузькі отвори у сцені ними керували ляльководи. У процесі вертепного дійства вимовлялися духовні вірші та розповіді про Спасителя. Тривала вистава не більше 20 хвилин.

Ворожіння та інші цікаві традиції

Бажаючі дізнатися хоч трохи про своє майбутнє, могли це зробити на Різдво. Все тому, що різдвяні ворожіння теж належать до традицій цього свята. Найбільш популярними були ворожіння на нареченого на туфлі або рушник, а також ворожіння на чашках. Пророчими вважалися сни з 6 на 7 січня.

Наші пращури також практикували досить цікавий звичай. Глава сімейства у Святвечір мав «сховатися» за тарілкою з пиріжками. Після цього він питав, чи видно його. За традицією, діти відповідали, що не видно. Тоді він бажав будинку такого достатку, щоб стіл ховався за пирогами.

А ось і ще кілька цікавих традицій:

  • Перед тим, як сісти на стілець, на нього треба подути. Якщо цього не зробити, можна зайняти місце родича, який помер.
  • Щоб впустити в будинок світле свято, вночі з 6 на 7 потрібно відчинити всі вікна.
  • Не можна починати їсти, доки в кутку столу не поставлять Дідуха. Кожну страву зі столу потрібно скуштувати, запиваючи її узваром. Але з’їдати все в жодному разі не можна.
  • Верхівка ялинки обов’язково повинна мати форму зірочки. Це символ Вифлеємської зірки.
  • Не можна виходити з дому, доки не закінчиться вечеря. В іншому випадку можна випадково впустити злий дух.
  • Після вечері їжу зі столу не прибирають, щоб мертві теж могли поїсти.
  • У Святий вечір пригощають кутою хрещених. За це вони повинні дати гроші, подарунки або ж почастувати чимось смачним.

 

І, нарешті, найважливіша традиція – це прощення всіх образ, щоб у душі оселився світ.

Чим пригощають на Різдво?

Світле свято у багатьох асоціюється зі всілякими частуваннями. На столі у Святвечір має бути щонайменше 12 страв. Але, незважаючи на це, об’їдатися в жодному разі не можна. Обов’язково потрібно скуштувати лише кутю, адже це найголовніша страва столу.

У різних регіонах України на святковий стіл ставлять особливі страви. До таких відносяться різдвяні бобальки та пончики, що іноді навіть замінюють кутю. Зустрічається також грибний борщ, козацька закуска та карась у сметані.

Наприклад, католики напередодні свята їдять так звану плату. Це хліб із прісного тіста, який розламують прямо за трапезою. 25 грудня католики пригощають свою сім’ю та гостей святковою індичкою. Це головна страва, яка обов’язково має бути на столі на Різдво.

Не залишаються без частування і колядники, які відвідують будинки та співають пісні. Господарі дають їм усе, що мають. Це цукерки, печиво, яблука, горіхи, фрукти та, звичайно ж, гроші. Колядки дуже об’єднують дорослих людей і дітей. У них з’являється можливість максимально відчути дух свята та отримати ласощі як бонус.

Святкування Різдва в українських католиків

Як уже було зазначено раніше, католики святкують Різдво 25 грудня. Для них це свято має особливе релігійне значення. Він символізує віру в Ісуса Христа та шанування його. Представники католицької церкви дотримуються Адвента (з 15 листопада по 24 грудня). Це час, коли вони сповідуються у своїх гріхах, ставлячи перед собою духовну мету. Це може бути помірність від інтиму або їжі. Католики в період Адвенту не їдять м’ясо, молоко та молочні продукти. Крім того, вони зменшують свої порції 1-2 рази на день.

 

Коли на небі з’являється зірка, кожна сім’я має сісти за стіл. Перед їжею головна людина у сім’ї читає молитву та розламує хліб (платівку). На вечерю їдять пісні страви – рибу, фрукти, горіхи та хліб. Після трапези всі йдуть у храм на Месу, яка починається опівночі. Вранці відбувається друга Меса, яка є символом появи нового життя. І третя меса проводиться вже вдень. Безпосередньо 25 грудня на святковий стіл виставляються блюда з м’яса.

Святкування Різдва у православних українців

Православні українці відзначають народження Христа 7 січня – за григоріанським календарем. І їм це свято символізує возз’єднання сім’ї. Головні відмінності традицій та обрядів православних та католиків:

  • Суворіший пост. Православні повинні суворо дотримуватися посту протягом 40 днів до Різдва. Для католиків важливіше більше часу приділяти сім’ї.
  • Головний персонаж свята – Христос, що народився. Католики вважають символом Санта Клауса.
  • Вечеря починається з куті – головного частування столу. У представників іншої конфесії на столі обов’язково має бути індичка.
  • У будинку ставлять Дідух – символ зв’язку поколінь. Він робиться із соломи та позначає місце для предків – духів та захисників будинку.
  • Подарунки заведено дарувати на Новий рік. Тоді як представники католицької церкви більше цінують саме різдвяний ранок.

На відміну від католиків, православні проводять лише одне нічне богослужіння. Члени сім’ї, які відвідують його, вранці вітають тих, хто лишився вдома. Після цього всі родичі разом моляться та сідають снідати.

Незважаючи на відмінності у підходах, справжній дух Різдва залишається незмінним. А свята, що розпочалися 7 січня, тривають до 19 січня (Водохрещення).

Різдво за кордоном

Різдво відзначається у багатьох країнах світу, але скрізь має свої особливості. Наприклад, США є багато унікальних традицій святкування народження Христа. Напередодні Різдва (24 грудня) проводиться сімейна вечеря, де всі обмінюються подарунками. Свої будинки американці прикрашають не лише всередині, а й зовні.

Головна страва на столі – це запечена індичка, а десерт – фруктовий кекс. На різдвяні свята на вулицях проводяться паради. Символом Різдва є Санта Клаус, тому діти чекають на подарунки саме від нього.

В інших країнах світу цікавих традицій не менше:

  1. Італійці прикрашають килимовими доріжками тротуари червоного кольору на вулиці. Традиційна страва у них – це локшина, а аналог Санта-Клауса – Babbo Natale.
  2. У Греції перед Різдвом потрібно почистити домашній камін. Це запобігає попаданню злих духів та демонів у будинок. На столі у греків мають стояти голубці – лаханосармадес.
  3. Для мешканців Великої Британії велике значення має Адвент-календар. Щодня до самого свята вони відчиняють дверцята календаря та дістають подарунки. Як прикрасу для вхідних дверей англійці використовують різдвяний вінок.
  4. В Австралії Різдво святкують на пляжі чи просто на природі. Все тому, що воно припадає на розпал спекотного літа.
  5. Основна фігура свята у Японії – бог Хотейошо. Японські діти знають, що він приносить їм подарунки.

 

Різдво Христове – одне з найсвітліших свят для людей у всьому світі. Воно асоціюється із сімейними посиденьками, подарунками, піснями та відчуттям незрівнянної ні з чим радості. Це великий день для християн, коли в людину втілився Спаситель світу. Святкування цього дня відбувається з молитвами, піснями, добрими побажаннями та прославленням Ісуса Христа.

Дотримання обрядів і традицій робить кожну людину набагато ближчою до її походження. Тому занурюватися в атмосферу Різдва та пізнавати його історію – дуже важливо. Нехай цей день проходить у затишній атмосфері та у колі близьких людей. Нехай думки будуть світлими, а серце – сповненим любов’ю.

Заповніть контактну форму

Спеціаліст з бронювання зв'яжеться з Вами найближчим часом

Виберіть спосіб оплати
Забронювати
Оплатити при поселенні в готель
Дата прибуття
Дата прибуття
Дата від’їзду
Проходження будь-якої програми починається мінімум з наступного після заселення дня.

Період  ночей

Вартість  грн

* Вартість програми вказується для однієї особи і не включає оплату за проживання
Дата прибуття
Дата від’їзду
Проходження будь-якої програми починається мінімум з наступного після заселення дня.

Період  ночей

Вартість  грн

* Вартість програми вказується для однієї особи і не включає оплату за проживання
Дата прибуття
Дата від’їзду
* Вартість програми вказується для однієї особи і не включає оплату за проживання
Дата прибуття
Дата від’їзду

Купівля новорічного банкету доступна при проживанні в готелі протягом 3 ночей в період з 30.12 до 02.12. Також у Вас є можливість поселитися раніше і поїхати пізніше позначених дат.

Для підтвердження бронювання необхідно внести повну оплату за програму новорічного банкету. У Вас буде можливість оплатити банкет окремо або разом з проживанням після завершення бронювання на сайті.

Дата прибуття
Дата прибуття
Дата від’їзду
Проходження будь-якої програми починається мінімум з наступного після заселення дня.

Період  ночей

Вартість  грн

* Вартість програми вказується для однієї особи і не включає оплату за проживання
Дата прибуття
Дата від’їзду
Лікування за програмою Маєра, починається виключно по вівторках

Період  ночей

Вартість  грн

* Вартість програми вказується для однієї особи і не включає оплату за проживання
  • Для бронювання терапії Маєра, потрібно здійснити передоплату в розмірі 30% від вартості програми
  • Забронювати програму Майєра можна тільки при проживанні в готелі RIXOS, на весь період лікування
  • Проживання для пацієнтів, що проходять програму Майєра, розраховується за тарифом Room only
Лікування за програмою Маєра, починається виключно по вівторках
Лікування за програмою Маєра, починається виключно по вівторках
Лікування за програмою Маєра, починається виключно по вівторках
Лікування за програмою Маєра, починається виключно по вівторках
Лікування за програмою Маєра, починається виключно по вівторках
Лікування за програмою Маєра, починається виключно по вівторках
Програми Маєра
Оберіть тривалість програми Майєра
Програма Check-Up
Програма Check-Up
ф
Програма Check-Up
Програма Check-Up
Програма Check-Up
Програма Check-Up